opalsport
18 بهمن 1401 - 15:55

اجرای طرح «باغ علم و فناوری» در سطح مدارس لرستان

خرم‌آباد- رئیس پارک علم و فناوری لرستان از اجرای طرح «باغ علم و فناوری» در سطح مدارس مختلف این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد نامداری امروز سه شنبه در برنامه گفتگوی فجر آفرینان رادیو انقلاب با اشاره به اینکه در طول چهار دهه گذشته فشارهای زیادی بر ایران وارد شده است، اظهار داشت: مسیر سازندگی و پیشرفت کشور با وجود تحریم‌ها و فشارها رو به جلو بوده به نحوی که کشور ما طی سالیان گذشته به لحاظ تولید علم به رتبه شانزدهم دنیا رسیده و این دستاورد بسیار مهم حاصل زحمات و تلاش دانشمندان و همکاران ما در دانشگاه‌ها است.

وی با اشاره به اینکه یکی از گفتمان‌های انقلاب بحث «ما می‌توانیم» است، افزود: حوزه فناوری حوزه خلق ثروت بوده و برای انگیزه مضاعف دادن به جوانان و شتاب گرفتن پیشرفت‌ها، حمایت‌های دولت بسیار مهم است که خوشبختانه با کارهایی که در سالیان اخیر انجام شده در زمینه تعداد ثبت اختراعات و میزان تولید در شرکت‌های فناور و دانش بنیان شاهد جهش‌های بسیار خوبی بوده‌ایم.

رئیس پارک علم و فناوری لرستان، بحث جهاد تبیین را از موضوعات بسیار ضروری دانست و ادامه داد: دستاوردهای علمی و فناوری انجام شده باید به عموم مردم و خصوصاً جوانان، نوجوانان و حتی کودکان نشان داده شود و پارک علم و فناوری لرستان در راستای انجام این رسالت و ایجاد انگیزه برای قشر جوان و نوجوان، در نمایشگاه توانمندی‌های لرستان که هفته گذشته در استان برپا شد، حضور یافت و دانش آموزان مدارس ضمن بازدید از غرفه پارک از نزدیک با دستاوردهای جوانان فناور استان آشنا شدند.

نامداری با اشاره به برنامه‌های پارک علم و فناوری در راستای آشنایی نسل پنجمی‌های انقلاب با پیشرفت‌های کشور، بیان کرد: پارک علم و فناوری لرستان در نظر دارد در راستای تبیین فناوری برای جوانان و ایجاد انگیزه برای تشویق آنها به سمت خلاقیت و فناوری و ورود به رشته‌هایی که دارای خلاقیت و فناوری هستند برنامه مهر دانش را در استان اجرا کند.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌های حوزه خدمات فنی و مهندسی ارزآوری بالایی برای کشور دارند، از کاهش میزان علاقه مندی جوانان به رشته‌های ریاضی و فیزیک در سال‌های اخیر ابراز نگرانی کرد و گفت: در این راستا امسال با هماهنگی استانداری بازدیدهای دوره‌ای جوانان و نوجوانان از دستاوردهای فناورانه استان را افزایش داده‌ایم تا جوانان با اطلاع از این موضوع به سمت انتخاب رشته‌های فنی گرایش یابند.

رئیس پارک علم و فناوری لرستان با اشاره به طرح «باغ علم و فناوری»، پارک علم و فناوری لرستان، اظهار کرد: جامعه هدف ما در این طرح دانش آموزان ابتدایی تا دبیرستان استان هستند.

نامداری، افزود: کلیات این طرح آماده شده و منتظر ورود سرمایه گذار هستیم تا با ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای گرایش به رشته‌های دانشگاهی موردنیاز فناوری بتوانیم اقدام مفیدی انجام دهیم و در آینده شاهد رفع نیازهای فناورانه استان و کشور توسط این دانش آموزان باشیم.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری در حوزه فناوری و دانش بنیان بسیار سودمند و تضمین شده است، اضافه کرد: در قالب تفاهم نامه‌ای که با آموزش و پرورش منعقد شده؛ در نظر داریم پژوهش سراهای دانش آموزی استان را به خانه خلاق تبدیل کنیم که دانش آموزان و معلمان فناور با حضور فناوران بتوانند در این خانه‌ها فعالیت‌های فناورانه خود را انجام دهند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1025203