opalsport
18 بهمن 1401 - 13:21

کیسینجر: آمریکا از شکاف داخلی و عدم اتحاد رنج می‌برد

استراتژیست مشهور آمریکایی می‌گوید که ایالات متحده در مقابله با چالشهای مدرن از عدم اتحاد داخلی و انشقاق رنج می‌برد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «هنری کیسینجر» وزیر خارجه پیشین آمریکا و استراتژیست مشهور آمریکایی در سخنرانی خود در صد و دوازدهمیین سالگرد گرامیداشت رونالد ریگان رئیس جمهور پیشین این کشور تاکید کرد که ایالات متحده دارای شکاف و عدم اتحاد است.

براساس گزارش خبرگزاری تاس، کیسینجر گفت: ایالات متحده در داخل و در مقابله با چالشهای مدرنی که با آن مواجه هستیم دچار عدم اتحاد است.

کیسینجر افزود: «امروز ما دوباره از انشقاق داخلی و بی نظمی بین‌المللی درباره اینکه که هستیم و برای چه میجنگیم رنج میبریم. و برای ما دشوار است که انسجام داخلی لازم برای رویارویی با چالشهای پیش رو را به دست بیاوریم.»

این استراتژیست آمریکایی در ادامه سخنرانی خود جاه طلبیهای چین و شرایط در خاورمیانه، جاییکه به گفته او خطر تولید مخرب ترین سلاحها وجود دارد و همچنین بحران اوکراین که هیچ نشانه‌ای از فروکش کردن در آن دیده نمی‌شود را به عنوان چالشهای نظام جهانی نام برد. 

ماه اوت گذشته، کیسینجر توصیه به پایان دادن به جنگ اوکراین با مذاکرات کرده و گفته بود که به طول انجامیدن جنگ در این کشور ممکن است منجر به تشدید درگیری شود.

هنری کیسینجر در ماه دسامبر در مقاله‌ای در مجله «اسپکتیتور» خواستار مذاکره روسیه با اوکراین برای دوری از یک جنگ گسترده‌تر شده بود.

کیسینجر در پایان سخنرانی خود تاکید کرد، رویارویی با هرکدام از این چالشها ترکیبی از قدرت و مصالحه را می‌طلبد. وی به درایت ریگان در این زمینه اشاره کرد و گفت: رونالد ریگان بهتر از هر کسی دریافته بود که چگونه ترکیب عناصر قدرت و مصالحه را به خدمت بگیرد. 

پایان پیام/م

منبع: فارس
شناسه خبر: 1024700