opalsport
18 بهمن 1401 - 18:27

رقابتی کردن صنعت فضایی با توسعه بخش خصوصی امکان‌پذیر است

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد که توسعه منظومه‌های فضای، اقتصادی و رقابتی کردن پرتاب‌های فضایی و توسعه کاربردهای صنعت فضایی بدون توجه به توسعه بخش خصوصی حرفه‌ای امکان‌پذیر نیست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «حسن سالاریه»، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی، در مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی گفت: امروز به‌نوعی جشن سال نو فضایی ایران است. این جشن یک فرصت طلایی است برای اینکه دورهم جمع شویم و مروری کنیم بر دستاوردهای یک سال گذشته و بازدید کنیم از دستاوردهای بخش‌های مختلف خصوصی و دولتی و مروری کنیم بر اهداف بلند صنعت فضایی ایران.

وی با تاکید بااینکه صنعت فضایی ایران یک صنعت بومی و بر خود متکی است، افزود: در این صنعت از طراحی و ساخت ماهواره و ماهواره‌بر تا ارائه خدمات مبتنی بر داده‌های فضایی دارای افتخارات و دستاوردهای بسیار ارزنده‌ای هستیم.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: در زمینه طراحی و ساخت ماهواره‌های تا کلاس جرمی کمتر از 200 کیلوگرم هم در حوزه مخابراتی و هم سنجش‌ازدور و در ساخت ماهواره‌برهای سبک برای ارسال اجرامی تا 200 کیلوگرم به مدارهای ارتفاع پایین تجربه‌های بسیار ارزنده و گران بهایی داریم که البته نیازمند تثبیت فناوری و افزایش قابلیت اطمینان در این حوزه هستیم.

سالاریه تصریح کرد: به‌زودی قدم به عرصه‌هایی جدیدی طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجشی راداری، مخابراتی و همچنین پرتابگرهای سنگین‌تر برای رسیدن به جایگاه و حق طبیعی کشورمان از منابع ارزشمند فضایی خواهیم بود. همچنین باقوت و قدرت برنامه زیست فضا را دنبال می‌کنیم.

رئیس سازمان فضایی با اشاره به برنامه‌های این سازمان برای توسعه کاربردهای مبتنی بر داده‌های فضایی نیز گفت: در این رابطه در زمینه‌های مختلف مانند کشاورزی، منابع طبیعی و نقشه‌برداری پیشرفت‌های بسیار خوبی در سال‌های گذشته داشته‌ایم، اما ضروری است بیش از همیشه به توسعه اقتصاد فضا یا به‌عبارتی‌دیگر کسب درآمد، افزایش بازدهی و بهره‌وری در صنایع مختلف با کمک گرفتن از ظرفیت داده‌های فضایی بپردازیم.

وی افزود: ضروری است بیش از همیشه به ایجاد و توسعه اپراتورهای مخابراتی، ارتباطی و سنجشی به‌صورت خصوصی، مسیر را برای ورود بخش خصوصی هموار کنیم و اجازه دهیم تا عرصه فضایی ایران، عرصه‌ تاخت‌وتاز شرکت‌های خصوصی به معنای واقعی باشد. بر همین اساس در برنامه 10 ساله فضایی ایران که در شورای عالی فضای مصوب شد، در کنار اهمیت دادن به توسعه بومی و اقتدار ملی، به بحث توسعه کسب‌وکارها و بهره‌مندی شهروندان از خدمات مبتنی بر داده‌های فضایی تأکید شده است.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: در کنار توسعه زیرساخت‌های آزمایشگاهی، پایگاه پرتاب و توسعه فناوری‌های پایه توسط نهادهای دولتی و دستگاه‌های حاکمیتی به فراهم کردن عرصه ورود بخش خصوصی در حوزه فضایی هم از لحاظ رفع موانع قانونی و هم به لحاظ فنی و اجرایی پرداخته شده است.

رئیس سازمان فضایی گفت: توسعه منظومه‌های فضای، اقتصادی و رقابتی کردن پرتاب‌های فضایی و توسعه کاربردهای صنعت فضایی اعم از حوزه سنجش‌ازدور، ارتباطات و انتقال داده به‌گونه‌ای که فناوری فضایی در اختیار مردم و کسب‌وکارها قرار بگیرد بدون توجه به توسعه بخش خصوصی حرفه‌ای امکان‌پذیر نیست. در این مسیر گام‌های خوبی توسط سازمان فضایی به همت سایر دستگاه‌ها برداشته شده است. امید داریم با حمایت تمام ارکان دولتی و مجلس این مسیر سریع و با بازدهی بیشتر طی شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1025684