opalsport
18 بهمن 1401 - 19:25

تشریح اقدامات نیروی زمینی سپاه در امداد رسانی به زلزله زدگان خوی

فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) اقدامات نیروی زمینی سپاه در امداد رسانی به زلزله زدکان شهرستان خوی را تشریح کرد.

سردار محمدتقی اصانلو فرمانده قرارگاه حمزه سیدالهشدا(ع) نیروی زمینی سپاه در گفتگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، درباره اقدامات این قرارگاه در زلزله شهرستان خوی گفت: به محض وقوع زلزله و اطلاع از میزان آن من و سردار شهسواری فرمانده سپاه استان آذربایجان غربی عازم شهرستان خوی شدیم و بلافاصله اقدام به احداث بیمارستان صحرایی با 100 تخت بستری، 15 آمبولانس  و کادر پزشکی متخصص کردیم.

 

وی افزود: با عنایت خداوند این زلزله تلفات جانی زیادی در پی نداشت و مجروحین هم اکثرا سرپایی درمان شدند.

سردار اصانلو با اشاره به حضور به موقع مسئولان کشوری در محل حادثه ادامه داد: ما در اولین اقدام پس از احداث بیمارستان صحرایی با استفاده از نیروهای بسیجی و جهادی آوار برداری و خارج کردن مصدومان از زیر آوار را در دستور کار خود قرار دادیم و در گام بعدی اسکان اضطراری را پیگیری کردیم.

فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) اظهار داشت: در این اقدام ما در کنار سایر دستگاه‌ها اقدام به برپایی کمپ‌هایی اسکان اضطراری کردیم که در مجموع در شهرستان خوی 110 کمپ با حدود 44 هزار چادر برپا شد. هم اکنون 105 هزار نفر در این کمپ‌ها زندگی می‌کنند که برای همه کمپ‌ها سرویس‌های بهداشتی، حمام مستقر شده است و شرکت برق برای همه کمپ‌ها برق کشی کرده است.

وی عنوان کرد: هم اکنون 20 آشپزخانه سیار نیز در حال خدمت رسانی به مردم هستند و روزانه 85000 غذای گرم بین مردم توزیع می‌شود و علاوه بر آن هلال احمر هم بسته‌های غذایی 72 ساعته بین مردم توزیع شده است.

سردار اصانلو تصریح کرد: هم اکنون حسینیه‌ها و مساجد در شهرهای اطراف مانند ارومیه هم پذیرای مردم هستند و 12 هزار نفر در حسینیه‌های ارومیه استقرار دارند. همچنین در روستاها خود مردم منازلشان را در اختیار زلزله زدگان قرار داده‌اند و امکاناتی که دارند را با آنها تقسیم کرده‌اند.

فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) با بیان اینکه هم اکنون 60 گروه جهادی در شهر خوی مشغول فعالیت هستند، اظهار داشت: از دو روز پیش که برآورد خسارات توسط بنیاد مسکن تمام شده است یگان‌های مهندسی ما هم در منطقه مشغول آوار برداری هستند تا فضا برای ساخت و ساز منازل مردم آماده شود. علاوه بر این هم اکنون مصالح مورد نیاز در حال انتقال به شهرستان خوی است اما به دلیل شرایط جوی ساخت منازل ممکن است قدری طول بکشد.

وی با بیان اینکه هم اکنون مشکل امنیتی خاصی در شهر وجود ندارد عنوان کرد:‌ برخی مواردی که توسط گروهک‌های ضد انقلاب در فضای مجازی پخش می‌شود اصلا صحت ندارد و با موارد معدودی سارقان هم برخورد شده است و تا کنون 12 نفر در این رابطه بازداشت شده‌اند و حتی کسی هم آگهی فروش چادر منتشر کرده بود دستگیر شده است. علاوه بر این پلیس با کمک نیروهای بسیجی وطیفه گشت زنی در شهر را بر عهده دارند و از این بابت نگرانی خاصی وجود ندارد.

سردار اصانلو در پایان عنوان کرد: ما تا پایان در کنار مردم خوی هستیم و خدمت رسانی به زلزله زدگان تا رفع مشکلات آنها ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1025861